FAQ

FAQ – Często zadawane pytania:

  • Szkoła Muzyczna Yamaha, czy Państwowa Szkoła Muzyczna?
    Wybierz Szkołę Muzyczną Yamaha jeśli muzyka jest dla Ciebie pasją, chcesz zrealizować swoje marzenia, grać/śpiewać w zespole muzycznym, muzykowanie sprawia Ci wiele radości, chcesz szybko opanować umiejętność gry na instrumencie skupiając się przy tym na wszelkich wiadomościach z teorii muzyki niezbędnych do gry na instrumencie. Wolisz nowatorski i profesjonalny program nauczania wykorzystujący najnowsze pomoce dydaktyczne, wykorzystywany i ulepszany od 1954 r. na całym świecie, oczekujesz szybkich efektów nauki. Wybierz Szkołę Muzyczną Yamaha – jeśli interesują Cię współczesne gatunki muzyki rozrywkowej takie jak np.: pop, rock, współczesna muzyka taneczna i elektroniczna, ale jednocześnie nie dyskryminujesz tradycyjnej klasycznej muzyki poważnej.
    Wybierz Państwową Szkołę Muzyczną – jeśli swoją przyszłość wiążesz z zawodem muzyka, chcesz kontynuować naukę w liceum muzycznym i Akademii Muzycznej, a Twoim celem zawodowym jest stanowisko muzyka w orkiestrze filharmonii lub nauczyciela muzyki w szkole ogólnokształcącej lub muzycznej (Państwowej lub Yamaha). Przedkładasz tradycję pomocy dydaktycznych i programu sprawdzonych przez Twoich dziadków ponad nowości muzyczne i pedagogiczne dzisiejszych czasów, jeśli szybkie efekty nauki nie są dla Ciebie priorytetem. Wybierz Państwową Szkołę Muzyczną – jeśli chcesz przeznaczyć poza zajęciami z instrumentu dodatkowo kilkanaście godzin tygodniowo na naukę teorii muzyki oraz jeśli interesuje Cię muzyka klasyczna (np. symfoniczna, operowa), a muzyka rozrywkowa nie znajduje się w kręgu Twoich zainteresowań.
  • Instrument akustyczny czy elektroniczny? (pianino, perkusja itp.)
    Wybierz pianino elektryczne lub keyboard jeśli odpowiada Ci nacisk ważonej klawiatury dostosowany do nowoczesnych jak i tradycyjnych gatunków muzycznych. Jeśli doceniasz możliwości elektroniczne (np. zmianę barwy), możliwość cichego ćwiczenia ze słuchawkami, mobilność (własny instrument można wziąć ze sobą na koncert lub ćwiczyć na wyjeździe). Jeśli chcesz mieć zawsze idealnie nastrojony instrument niezależnie od warunków atmosferycznych i wilgotności.
    Wybierz pianino akustyczne jeśli rzeczywiście wyczujesz różnicę dotyku systemu młoteczkowego od systemu ważonej klawiatury i uznasz wyższość tej pierwszej (nieliczne osoby są w stanie wyczuć tę różnicę, a zdania nt. wyższości są podzielone). Jeśli warunki lokalowe (sąsiedzi) nie stanowią problemu przy codziennym dość głośnym ćwiczeniu. Jeśli waga pianina ok. 300 kg nie stanowi problemu i nie potrzebujesz go często przenosić. Jeśli wydatki na konserwację i strojenie (ok. 400 zł co kilka miesięcy) – nie stanowią większego problemu.
  • Nauczę się sam grać/śpiewać/tańczyć. Czy potrzebny mi nauczyciel?
    Gdyby samodzielna nauka przynosiła pożądany efekt – zapewne posiadałbyś już potrzebne Ci umiejętności, przecież Twoja pasja nie narodziła się w tej minucie, tylko dużo wcześniej. Efektywni ludzie, którzy osiągają olbrzymie sukcesy mówią: „Jeżeli ktoś faktycznie może pomóc mi osiągnąć sukces szybciej, niż mógłbym zrobić to sam – to zrobię wszystko, aby z nim współpracować.” Musisz uświadomić sobie, że trendy muzyczne zmieniają się bardzo szybko. Nowe programy nauczania wykorzystujące znane utwory muzyczne stwarzają nowe możliwości i wymuszają zupełnie inne podejście do edukacji muzycznej i pomocy przy realizacji Twojej pasji. Pamiętaj, że ucząc się jest niezwykle ciężko być w stosunku do siebie obiektywnym. Nauczyciel może pomóc Ci spojrzeć na Twoją grę z zupełnie innej perspektywy. Ludzie, którzy osiągnęli najlepsze rezultaty i potrafią szybko się rozwijać zrozumieli, że szkoła muzyczna z profesjonalnym programem nauczania i odpowiednio wyszkolonymi nauczycielami nie jest zbędnym luksusem, ale absolutną koniecznością. To nie tylko Twoja szansa na dobrą zabawę i spotkanie z rówieśnikami o tych samych zainteresowaniach, ale również na spełnienie własnych pasji i rozwój intelektualny.