Stroiciel Pianina Fortepianu

Strojenie Pianina lub Fortepianu 505 02 11 99

Oferujemy Państwu strojenie Pianina lub Fortepianu w miastach: Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Świecie, Grudziądz, Nakło nad Notecią, Solec Kujawski i w całym województwo Kujawsko-Pomorskie. Strojenia wykonuje mgr sztuki Adam Rzepliński z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wydziału Instrumentalnego oraz Reżyserii Dźwięku, korzystając z wykształconego słuchu muzycznego, wiedzy zdobywanej podczas studiów oraz wielu lat praktyki.

Jak często stroić pianino i fortepian?

Instrument powinien być strojony minimum raz w roku, przy codziennym graniu zaleca się strojenie raz na pół roku. Utrzymanie stroju zależy również od wieku instrumentu, zmian temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, sposobu gry.

Gwarancja najniższej ceny w regionie

  • 400 zł strojenie standardowe.
  • 200 zł drugie strojenie – jeśli instrument jest bardzo rozstrojony i tego wymaga (np. przestrojenie o więcej niż pół tonu lub po wymianie strun).
  • 200 zł intonacja, impregnacja, profilowanie młoteczków (jeśli instrument tego wymaga) wyrównanie brzmienia poszczególnych dźwięków, zmiękczenie wybijających się dźwięków.
  • 50-100 zł naprawa niedziałających dźwięków, wymiana strun, pasków, filców, młoteczków.
  • 150 zł – ekspertyza wraz z oględzinami i szacunkowa wycena instrumentu w formie dokumentu.
  • Dojazd w Bydgoszczy – bezpłatnie, 10-50 km – 50 zł, dojazd ponad 50 km od Bydgoszczy – 100 zł.

Ile trwa strojenie pianina lub fortepianu?

Standardowo strojenie trwa do 2,5 godziny, w naszej firmie – ok. 1,5 godziny ze względu na doświadczenie i wykorzystanie profesjonalnych narzędzi. Czas może się przedłużyć ze względu na wiek instrumentu oraz stopień rozstrojenia.

Na jaką częstotliwość stroimy?

Standardowo stroimy instrumenty na częstotliwość A-440 Hz. W przypadku starych instrumentów może okazać się, że możliwy jest tylko strój nieco obniżony aby zapobiec uszkodzeniu instrumentu.

Jakie są możliwe temperacje przy strojeniu?

Nie ma temperacji idealnej – każda decyzja stroiciela pociąga za sobą pozytywne, jak i negatywne skutki. To zawsze kompromis. Standardowo stroimy pianina/fortepiany w stroju równomiernie temperowanym dającym możliwość gry we wszystkich tonacjach jednak kosztem kwint i tercji. Na życzenie klienta może to być również inna temperacja – z priorytetem lepszego brzmienia kwint i tercji – np. zdobywająca ostatnio popularność mezotoniczna (strój bliski strojeniu instrumentów smyczkowych) lub inne dawne np. Kirnberger III lub Werckmeister III, Kellner lub teoretyczne – mało popularne obecnie – naturalna lub pitagorejska. Temperacje te jednak nie pozwalają na grę we wszystkich tonacjach.

Czy da się samemu nastroić pianino, fortepian za pomocą tunera?

Instrument należy stroić przy wykorzystaniu bardzo dobrego słuchu muzycznego, oraz wiedzy teorii muzyki i akustyki.

Za pomocą uniwersalnego tunera (takiego jakiego używa się np. do strojenia gitary) nie da się dobrze nastroić Pianina i Fortepianu z powodu 1. zbyt małego zakresu rozpoznawanych dźwięków, 2. zbyt małej precyzji oraz 3. niedostosowanej temperacji. Do tego celu przeznaczone są specjalistyczne tunery pianistyczne, jednak koszt takiego sprzętu sprawia, że nie jest to opłacalne przy pojedynczych instrumentach, a ilość lat przeznaczona na edukację sztuki stroicielskiej – pianiści wolą przeznaczyć na ćwiczenie i koncertowanie, zostawiając sztukę strojenia specjalistom.

Zamów strojenie pianina:

tel. 505 02 11 99

terminy umawiamy z kilkudniowym wyprzedzeniem