Stroiciel Pianin Fortepianu Bydgoszcz

Strojenie Pianina lub Fortepianu

Oferujemy Państwu strojenie Pianina lub Fortepianu w miastach: Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Świecie i w pobliżu. Strojenia dokonuje Adam Rzepliński – magister sztuki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wydziału Instrumentalnego oraz Reżyserii Dźwięku. Strojenie wykonuje korzystając z wykształconego słuchu muzycznego, wiedzy zdobywanej podczas studiów oraz lata praktyki. Aby przyspieszyć proces strojenia – strojenie wstępne wykonywanej jest z użyciem technologii komputerowej – zaawansowanego tunera pianistycznego, a ostateczny szlif – na podstawie słuchu muzycznego. Dzięki temu całe strojenie jest skrócone do około 2 godzin (w zależności od wieku instrumentu i stopnia rozstrojenia).

Gwarancja najniższej ceny w regionie!

  • Koszt całkowitego nastrojenia pianina lub fortepianu to tylko 350 zł. Jeśli instrument jest bardzo rozstrojony i wymaga podwójnego nastrojenia – drugie strojenia w odstępie 1-2 tygodni to tylko 250 zł.
  • Profilowanie (szarfowanie) młoteczków (jeśli instrument tego wymaga – zazwyczaj po co najmniej kilkunastu latach intensywnego grania) – niwelowanie w młoteczkach zagłębień po strunach (w starszych instrumentach) – 200 zł.
  • Impregnacja młoteczków (jeśli instrument tego wymaga) – nasączenie młoteczków impregnatem, utwardzenie – zalecane po profilowaniu młoteczków. Zwiększa moc i dynamikę, wyostrza dźwięki – 100 zł.
  • Intonacja młoteczków (jeśli instrument tego wymaga) wyrównanie brzmienia i głośności poszczególnych dźwięków, zmiękczenie wybijających się dźwięków. Intonacja jest zalecana po impregnacji, ale można ją wykonać też bez profilowania i impregnacji. Koszt intonacji – jedynie 150 zł.
  • Ekspertyza wraz z oględzinami pianina lub fortepianu w formie pisemnej – 100 zł. W usłudze zawarta jest też wycena instrumentu dla sprzedawcy / nabywcy.
  • Dojazd do 15 km od Bydgoszczy – bezpłatnie, dojazd 50 km od Bydgoszczy – 100 zł.

W cenę wliczony jest dojazd stroiciela na miejsce (Bydgoszcz). Gwarancja ceny – jeśli znajdziesz niższą cenę – zwrócimy różnicę!

Jak często powinno być strojone pianino lub fortepian?

Instrument powinien być strojony minimum raz w roku, przy graniu więcej niż 1 godzina dziennie zaleca się strojenie minimum raz na pół roku. Trzymanie stroju zależy również od wieku instrumentu, zmian temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, gdzie się on znajduje, sposobu gry. Jeśli muzyk grający na instrumencie usłyszy, że co najmniej jeden interwał nie stroi – jest to stanowczy sygnał, że instrument wymaga strojenia.

Ile trwa strojenie pianina lub fortepianu?

Standardowo strojenie trwa do 2,5 godziny, w naszej firmie – ok. 2 godziny. Czas może się przedłużyć ze względu na wiek instrumentu oraz stopień rozstrojenia.

Na jaką częstotliwość stroimy pianina i fortepiany?

Standardowo stroimy instrumenty na częstotliwość A-440 Hz. Na specjalne życzenie właściciela może to być inna częstotliwość skonsultowana ze stroicielem, w przedziale +/- kilu Herców. W przypadku starych instrumentów może okazać się, że możliwy jest tylko strój nieco obniżony aby zapobiec uszkodzeniu instrumentu.

Jakie są możliwe temperacje przy strojeniu?

Nie ma temperacji idealnej – każda decyzja stroiciela pociąga za sobą pozytywne, jak i negatywne skutki. To zawsze kompromis. Standardowo stroimy pianina/fortepiany w stroju równomiernie temperowanym dającym możliwość gry we wszystkich tonacjach jednak kosztem jakości kwint i tercji. Na życzenie klienta może to być również inna temperacja – z priorytetem lepszego brzmienia kwint i tercji – np. zdobywająca ostatnio popularność mezotoniczna (strój bliski strojeniu instrumentów smyczkowych) lub inne dawne np. Kirnberger III lub Werckmeister III, Kellner lub teoretyczne – mało popularne obecnie – naturalna lub pitagorejska. Temperacje te jednak nie pozwalają na grę we wszystkich tonacjach.

Czy da się samodzielnie nastroić Pianino lub Fortepian za pomocą tunera?

Za pomocą uniwersalnego tunera (takiego jakiego używa się np. do strojenia gitary) nie da się dobrze nastroić Pianina / Fortepianu z powodu 1. zbyt małego zakresu rozpoznawanych dźwięków, 2. zbyt małej precyzji oraz 3. niedostosowanej temperacji. Do tego celu przeznaczone są specjalistyczne tunery pianistyczne. Z jego pomocą i przy wykorzystaniu szeroko pojętej wiedzy teorii muzyki i akustyki oraz dobrego słuchu muzycznego jest możliwe nastrojenie instrumentu, jednak koszt takiego sprzętu sprawia, że nie jest to opłacalne przy pojedynczych instrumentach, a ilość lat przeznaczony na edukację sztuki stroicielskiej – profesjonalni pianiści wolą przeznaczyć na ćwiczenie i koncertowanie, zostawiając sztukę strojenia specjalistom.

Jak zamówić nastrojenie instrumentu?

Proszę zadzwonić pod nr 505 02 11 99, terminy umawiamy z kilkudniowym wyprzedzeniem.